Z Huay Xai

Vang Vieng je malé, útulné městečko v údolí řeky Nam Song, mezi vápencovými horami a skalami. Místní jsou do posledního buď hoteliéři, provozovatelé výletů nebo majitelé restaurací. Jestli to dřív bývalo normální laoské městečko, dnes je jen a pouze orientované na turisty. A překvapivě je to super. Hned první večer jsme si na večeři vybrali místní irskou hospodu, Gary’s Irish Bar, a pak se tam věrně vraceli každý večer. Skupina převážně anglických chlapců nás vyzvala, ať se k ním připojíme na hru Killer poolu, což je parádní záležitost, vynikající zejména pro seznamování a stmelování kolektivu  pravidla najdete mezi fotkami. Brzy se někteří z nás (ehm) ujali organizace, za což nás pak měl Gary moc rád a dostali jsme nějaké ty drinky zdarma, a hospodu jsme zavírali  ne naposled. Ten večer jsme se potkali mimo jiné s Jordim, legračním Kataláncem, a na druhý den se s ním na motorkách vypravili k Modré laguně, u které to mělo být fajn.

Bylo. Už cesta tam byla velmi zábavná, ať už šlo o návštěvu benzínky, kdy jsme zjistili, že to obrovské zaprášené prostranství, přes které se tam jede, je místní letiště, nebo o přejíždění bambusového mostu, který vypadal, že neudrží ani chodce, natož dvě motorky zaráz, anebo jízdu po polňačce plné šutrů, aneb standardu všech vedlejších silnic v Laosu. Bylo opět asi 40 stupňů (přejezd z příjemného severu Vietnamu s 25° do tropických laoských teplot znamenal pořádný šok, snad i větší než příjezd z Evropy do Saigonu, kdy jsme to čekali) a voda v laguně byla nádherně čistá a studená. Byli jsme tam docela brzo, nebylo tam ještě moc lidí, a užili si plavání, houpání na několika různých houpačkách a skákání z větví strašně příhodně rostoucího stromů nad nejhlubší části laguny. První větev byla asi 3 metry nad hladinou (tu jsem dala i já) a druhá asi 7. Chudák Černý z ní musel skočit třikrát, protože se mi ho dvakrát nepovedlo vyfotit. Ale jaká je z toho nakonec pěkná sérka!

Ve městě jsme zůstali 6 dní, jezdili k laguně, chodili na procházky, dali si výlet na kánoi (byly trošku děravé, takže jejich řízení se po pár desítkách minut, kdy se jejich vnitřek naplnil vodou, stalo v podstatě nemožným, což vedlo k několika… zajímavým situacím), dobře jedli a seznámili se se spoustou fajn lidí, se kterými se různě nadále potkáváme. Nakonec jsme se přece jen odhodlali a vyrazili dál na sever, do Luang Prabangu. I do Laosu už dorazily počátky dešťového období, večer přichází brutální bouřky, které ale trvají jen asi hodinu a pak je zas hic.

Cesta do Prabangu vedla krásnýma a vysokýma horama, akorát bychom si ty výhledy asi užili trochu víc, kdyby nás zrovna netrápila strašná kocovina a zažívací potíže. Ty se nás v Laosu držely jako klíště, nepřišli jsme ale na to, z čeho pocházely. Že by BeerLao? Nepít ho jsme dostatečně dlouho nezkoušeli, tak to není jisté.

Luang Prabang je strašně krásné a pohodové město. Spousta chrámů a mnichů a pěkných baráků a Mekong a ta druhá řeka a kopečky a džungle všude okolo a pěkné kytičky a dobré jídlo a tak. Ubytovali jsme se u pána, který v 70. letech 5 roků studoval v Československu chovatelství a češtinou mluvil poměrně plynně a rád se cvičil, tak jsme si příjemně pokecali a dozvěděli se i pár užitečných informací. Bouřky se však začaly prodlužovat, přesunovat do dřívějších denních hodin a začalo jich v jednom dní přibývat, takže ze dvou plánovaných výletů nebylo nic, místo toho jsme se zdokonalovali v kulečníku (u Garyho se projevilo, že jsme na tom oba dost bídně, tak jsme se rozhodli se v Asii strašně zlepšit) a já si dopřála bylinkovou masáž.

Největší zážitek ale byli samozřejmě sloni. Sice průzkum možností, naše finanční rezervy a domluva s agentem přinesly trochu frustrace (o tom potom), ale nakonec se to docela povedlo. Zkoušeli jsme vykoumat, jestli by výlet za slonama nevyšel levněji v Thajsku nebo dál na severu Laosu, a našli jsme sice pár moc dobře působících organizací, které se o slony opravdu pěkně starají, ani k projížďkám je neposkytují, což by nám vůbec nevadilo, naopak je to samozřejmě lepší, mně šlo hlavně o to, abychom je viděli a mohli se s nimi třeba trochu pomazlit, ale ty ceny… Pro nás jednoduše nereálné. To bychom si museli odpustit Indonésii. Takže jsme šli do jednodenního (to ve skutečnosti znamená půlden) výletu nabízeného v jedné z pouličních agentur a doufali, že to nebude znamenat naši podporu lidem, kteří slony trápí, bijí a přetěžují. Naštěstí ne. Sice to pro ty slony není žádný svobodný život, normálně denně asi 6 hodin makají a vozí jednu skupinku turistů za druhou, ale vypadalo to, že je o ne dobře postaráno, mahouti (slonovodi) je mají rádi a jizvy na hlavách měli jen staré, zahojené, z dob, kdy tahali v lese dřevo. Většina slonů (ti, co se nenarodili až v nové roli) má právě tuhle minulost, mnohdy dost drastickou. O osudech některých slonů si můžete přečíst tady : http://www.elephantvillage-laos.com/our-elephants/. Takže jsme jeli na projížďku (takové to klasické kolečko, jak když vás vezmou v Soběšicích na hodinu na koně), pak na oběd, pak na tu samou projížďku ještě jednou (trochu ojeb, to byl jakože ten mahout training) a pak koupačka v Mekongu. Můj slon byl hotová potápka, vypadalo to, že ho to hodně baví, Černého se nenořil s takovou vervou, ale věřím, že je to pro ně v tom vedru rozhodně příjemné. A to bylo všechno. Program žádná hitparáda, v mých snech jsme samozřejmě jeli na třídenní túru džunglí, slona jsme řídili sami a strašně se s ním skamarádili, ale i tak to bylo úžasné, protože… jsme byli prostě se slonama. A sloni jsou boží. A jeli jsme jim za krkem a hladili je, plavili a krmili bananama a kukuřici. Tolik k našemu ekoturismu.

Teď tedy přichází ta část, kde si postěžuju. O té frustraci, víte. On je Laos fakt strašně krásný  poměrně pustý, hory, kopce, džungle všude. V ní sloni, tygři, opice, hadi, ještěrky, chameleóni, motýli, liány, orchideje… Ale vidíte to jen z dálky, aspoň pokud máte náš rozpočet, jelikož se chcete podívat ještě do dalších 4 zemí a cestovat ještě po další 3 měsíce. Asi toho chceme moc. Problém je v tom, že si nemůžete jen tak vyrazit na špacír. I když jsme u Vang Viengu lezli na 100 m vysoký kopeček, seděl u jeho úpatí do 5 večera chlapec a vybíral vstupné. V těch 5 pak zamknul bránu k jediné přístupové cestě a pro ten den bylo dokopečkováno. To samé s jeskyněma. To samé s Modrou lagunou. To samé s mosty. A to byl nahoře na tom kopečku plný roztržený pytel petflašek, které se z něho sypaly, prostě bordel jak v tanku, protože většina turistů jsou evidentně totální idioti. Po slezení jsem chlapci doporučila, že by to z tama mohl aspoň odnést, když už vybírá vstupné. Říkal, že tomorrow. V jeskyni nad lagunou to samé v bledě modrém, samozřejmě u ní taky seděly tři paní a půjčovaly za poplatek čelovky. Poplatek za vstup už jsme totiž cvakli u vjezdu do areálu laguny.

S túrama je to malinko jiné. Chápu, že je nebezpečné chodit sám do džungle, když jsou tam tygři a nevybuchlé miny. Ale kdyby to aspoň šlo tak, že jediné, co si zaplatíte, bude ten průvodce s flintou a zkušenostma, na dva tři dny, a jinak samoobsluha. Ne, musíte si zaplatit komplexní služby, jídlo, zapůjčení spacáku, přestože máte vlastní, prohlídku etnické vesnice a výlet k vodopádu a ve skutečnosti strávíte z těch dvou dní, což bude doopravdy den a půl, chůzí asi tak 6 hodin a ujdete 15 kilometrů, z toho 5 kolem rýžových políček. A za všechny ty věci, které vůbec nepotřebujete a nechcete, zaplatíte třikrát víc než za samotného průvodce. Takže být v exotických zemích je sice super, ale na týden v horách jeďte radši do Rumunska. Černý mě utěšuje, že v Malajsii to bude jinak. Snad se od jeho návštěvy Bornea moc nezměnilo.

Z výše uvedených důvodů jsme tedy v Laosu do pralesa nešli a doufáme, že něco cenově dostupného najdeme v Thajsku. Místo toho jsme po necelém týdnu v Prabangu sedli na loďku a dva dny se proti proudu plavili na severozápad, na hranici s Thajskem do Huay Xai, které jsme dneska opustili. Plavba byla krásná, břehy Mekongu bujné, živé tvory reprezentovali jen rybáři, kozy a vodní buvolí (a ledňáček!), občas nějaká ta vesnička či přístav. U karet (UNO!) a pozorování vodních vírů jsme se seznámili s dalšíma fajn lidma, některé známosti doufáme, že ještě prohloubíme.

Dnes (8. 5.) ráno jsme překročili most přes Mekong a dorazili do Thajska. Napřed se mi nechtělo  laoské břehy, to byla jen džungle, zato na thajské straně samé známky civilizace  ale hned po příjezdu se nám tu začalo líbit. Zní to absurdně, ale jako by tu bylo cítit, že Thajsko není komunistická země. Lidí jsou usměvaví a přátelští, neznamenáte pro ne jen balík peněz, jen trochu exotičtější další lidí na ulici. Žádné dvojí ceny pro místní a turisty (v Laosu neměli problém to oficiálně prezentovat), teda aspoň zatím. A i když je to mnohem víc zalidněná země než Laos, zase to nevypadá jak Vietnam. Baráky jsou tu furt pěkné, chrámy zdobné, zahrádky upravené a ze silnice vidíte do krajiny, ne nekonečnou zástavbu. Autobus do Chiang Rai, což je asi 100 km od hranic, nás stal na osobu 40 Kč, konečně můžem o něčem říct, že je to levné. Hned jsem se cítila svobodněji a optimističtěji. Tak aby to vydrželo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.